Teraz? V októbri? A prečo nie?!
Zelený deň nás chcel upozorniť, že zelenina je pre naše zdravie veľmi dôležitá. Poznáte to:
V zelenine, ovocí,
je liek proti nemoci.
Alebo aj toto:
Komu sa zelení, tomu sa nelení. ... Platí to aj naopak...
Teraz? V októbri? A prečo nie?!
Zelený deň nás chcel upozorniť, že zelenina je pre naše zdravie veľmi dôležitá. Poznáte to:
V zelenine, ovocí,
je liek proti nemoci.
Alebo aj toto:
Komu sa zelení, tomu sa nelení. ... Platí to aj naopak...
V stredu 16. 10. 2024 sa vybrali piataci na exkurziu do Trenčína.
V meste sa rozdelili na dve skupiny, áčkarov a béčkarov. Áčkari išli do knižnice a béčkari do galérie. Potom si to vymenili.
Čo sa dialo v knižnici? Pani knihovníčka nám rozprávala o zaujímavosti o knihách, oboznámila s knihami, ktoré sú v knižnici, povedala o pravidlách knižnice a majitelia preukazov si mohli vybrať alebo vymeniť knihy.
V galérii sme si prezreli obrazy M. A Bazovského, využili možnosť poskladať obraz z kociek, pozreli si interaktívnu výstavu Príbehy na stenách. V tejto časti výstavy nás čakalo niekoľko úloh, napríklad pohľadať majiteľovi jeho psíka alebo nájsť cestu z bludiska.
Rozchod bol? Bol na Mierovom námestí, ale krátky. No stačil na to, aby si deti kúpili niečo dobré na jedenie. A už tu bol autobus...
Napísala Olinka Baďurová a Matej Minaroviech z 5.B
V našej škole začal v októbri pracovať krúžok varenia. Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Nadačného fondu Kaufland.
Všadebolko zavítal medzi naše šikovné kuchárky a popri práci im položil niekoľko otázok:
Čo vás motivovalo k prihláseniu do krúžku varenia?
Natálka: Rada varím a mám tu aj kamarátky.
Mária: Rada varím a mám tu všetky kamarátky.
Ema: Baví ma variť.
Aký je váš najobľúbenejší recept, čo ste sa tu naučili?
Natália: Robili sme jablkovú detskú výživu (presnídavku). Asi to. Alebo tieto (ob)lievance.
Je pre teba varenie skôr formou výzvy alebo relaxu?
Ema: Relaxácia!
Aký bol najzábavnejší zážitok, ktorý si v krúžku zažila?
Mária: Asi teraz, keď robíme lievance.
Všadebolko sa obrátil aj na vedúce krúžku. Mali plné ruky práca, ale aj tak odpovedali na pár zvedavých otázok:
Pani učiteľka Denisa Sieklová po počiatočnom zaváhaní:
Dobrý deň!
Ja nehovorím!...(dokončila prácu). ..... Tak teraz už môžem odpovedať. Dobrý deň.
Čo Vás priviedlo ku krúžku varenia?
Pani učiteľka Vachánková a moje dobré srdce.
Aký je Vás najobľúbenejší recept, ktorý ste varili alebo naučili žiakov?
Dnes – lievančeky.
Aký je Váš najzábavnejší zážitok z krúžku varenia?
Hmmmmm... Prihorené lievančeky.
Ďakujeme za rozhovor.
Pani učiteľka Erika Hrnčárová Vachánková je vedúca krúžku:
Čo Vás priviedlo ku krúžku varenia?
Pani riaditeľka.
Aký je Váš najobľúbenejší recept, ktorý učíte žiakov?
Všetky.
Aký je Váš najzábavnejší zážitok z krúžku varenia?
Mali sme ešte málo stretnutí, takže ešte nemáme.
Ďakujeme za rozhovor.
Rozhovor bol stručný. Všetci mali totiž plné ruky práce. Ale Všadebolko sa vráti, keď bude zážitkov a skúseností viac. Dovtedy DOVIDENIA!
Za Všadebolka: Miška Dugasová, Anička Horňáková, Zuzka Čutorová, Simča Balajová, Olinka Baďurová
Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť Európanov, aby sa bez ohľadu na vek, v školách i mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.
26. september 2024 sa žiakom našej ZŠ spájal s rôznymi zábavnými aktivitami, prezentáciami, hrami, pripravenými vyučujúci nielen cudzích jazykov k Európskemu dňu jazykov. Ústredná téma pre tento rok bola: Jazykmi za mier.
Streda ako banán, pomaranč, mandarínka...
To je tretí deň našej výzvy. A naviac nám nad hlavou svietilo po celý deň slnko, pretože bol síce
chladný, ale slnečný deň. Tak Vám prajeme slnko aj v duši!
Vedeli ste, že máme šesť základných emócií, ktoré ovplyvňujú naše správanie? Sú to: radosť, smútok, znechutenie, strach, prekvapenie a hnev. Schopnosť identifikovať tieto emócie v sebe a v druhých, hovoriť o nich a nájsť spôsoby, ako s nimi vhodne zaobchádzať, predstavuje kompetenciu, ktorá ľuďom pomáha nielen v bežnom živote, ale ktorá tiež úzko súvisí s výsledkami v škole.
Žiaci 7. ročníka sa na hodinách občianskej výchovy oboznamujú s témami, ktoré sa týkajú ľudskej psychiky, duševných procesov aj stavov. Naša školská psychologička Mgr. Dominika Mališ prijala pozvanie na besedu a počas druhého októbrového týždňa žiakom 7. A a 7. B triedy zaujímavo a primerane ich veku a schopnostiam vysvetlila problematiku ľudských emócií, ich vplyvu na naše správanie, myslenie či interakciu s druhými ľuďmi. V rámci diskusie so žiakmi prebrala aj stratégie starostlivosti o duševné zdravie.
Pani psychologičke za besedu ďakujeme!
Červené jabĺčko v oblôčku mám,
koho rada vidím, tomu ho dám....
Prečo? Pretože je zdravé a sladké.
A vo farbe červeného jabĺčka sa niesol utorok a s ním aj takáto výzva: Čo tak nahradiť sladkosť zdravým jabĺčkom? A nielen v utorok?...
V sobotu 12.10.2024 sme zahájili činnosť krúžku Krásy Slovenska. S deťmi sme prešli náučným chodníkom, na ktorom sa dozvedeli viac o rastlinstve a živočíchoch v tejto lokalite. Spoznali históriu pútnického miesta Skalka pri Trenčíne, ktorá siaha do 11. storočia a je spojená so životom pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika. Pozreli sme si aj rímsky nápis ne trenčianskej hradnej skale a pamätnú tabuľu jeho znovuobjaviteľa Ľudovíta Stáreka. Počasie nám prialo a už sa tešíme na ďalší výlet na hrad Strečno.
Týždeň zdravej výživy sme začali Bielym pondelkom. Biela ako mliečko a mliečne výrobky, ktoré si
mali deti priniesť na desiatu. Takže dobrú chuť, priatelia!!!!
Milí priatelia,
v nasledujúcom týždni (14. – 18. 10.) si pripomenieme dôležitosť pestrej stravy a zdravého životného štýlu.
Vyhlasujeme budúci týždeň za TÝŽDEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY A ZDRAVÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU a pozývame Vás, aby ste sa obliekli každý deň do inej farby a na desiatu si doniesli taktiež niečo dobré a zdravé vo farbe dňa.
Dnes, 10. 10., si pripomíname Svetový deň duševného zdravia. V tento deň si uvedomujeme, aké dôležité je starať sa nielen o naše fyzické, ale aj duševné zdravie. Dnes sme sa venovali aktivitám, ktoré podporujú pohodu, sebapoznávanie a pozitívne vzťahy.
Modrá nezábudka - symbol toho, aby sme nezabúdali postarať aj sami o seba a svoju duševnú pohodu.
Povzbuďme sa navzájom, aby sme sa starali o seba aj o svoje okolie.Ďakujeme, že ste s nami súčasťou tejto cesty k zdravšiemu a šťastnejšiemu prostrediu.
Fotografie z nástenky na druhom stupni, ako výsledok nezábudkovej aktivity...
Duševné zdravie je dôležité. Niekedy možno aj o trošku viac ako to fyzické. Keď vás niečo trápi, má zmysel to riešiť. Niekedy nás trápi niečo konkrétne. Inokedy sme smutní, zmätení alebo napríklad vystresovaní a ani nevieme prečo. Už len to, že vás niekto vypočuje častokrát prinesie obrovskú úľavu. Tak sa neváhajte obrátiť na rodiča, kamaráta/kamarátku, učiteľku, psychológa či na linky pomoci. Dlhodobé potláčanie a prežívanie negatívnych emócií sa môže totiž odzrkadliť na zdraví a môže viesť k psychickým ochoreniam. Práve preto je dnes svetový deň duševného zdravia, aby sme si pripomenuli aké je duševné zdravie dôležité a ako by sme sa mali o neho starať. Pomoc existuje.
4. október je Deň zvierat a aj deň svätého Františka, ktorého si ekológovia zvolili za svojho patróna a ochrancu.
Symbolicky, práve v tento deň, sa začala tohoročná výstava exotických vtákov Vtáčí svet v našom kultúrnom dome. A pretože zo školy je do kulturáku naozaj blízko, vystavovatelia boli takí dobrí, že nám umožnili v piatok doobeda návštevu. Bolo sa na čo pozerať a bolo čo počúvať!!!!
Ďakujeme!
Powered by aSc EduPage