Navigácia
Podporné opatrenia
Podporné opatrenia sú vlastne odporúčania poradenského zariadenia alebo školského podporného tímu, ktoré sa majú uplatniť v inkluzívnom vzdelávaní.
Podporné opatrenia budú môcť žiaci dostávať aj bez toho, aby musela prebehnúť komplexná diagnostika v CPP (niektoré opatrenia môže odporučiť aj priamo školský podporný tím), ale viacero opatrení pôjde aj tak stále cez CPP/ŠCPP.
Zámerom postupného zavádzania podporných opatrení je plnohodnotné zapájanie žiakov do výchovy
a vzdelávania a rozvíjanie ich vedomostí, zručností a schopností.
Milí rodičia,
predstavujeme Vám školský podporný tím!Školský podporný tím predstavuje spolupracujúcu skupinu ľudí zostavenú z odborných a pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa aktívne podieľajú na tvorbe rešpektujúcej kultúry školy ako učiacej sa organizácie. Koordinovaná činnosť týchto odborníkov výrazne prispieva k efektívnosti a komplexnosti inkluzívneho vzdelávania, a tým aj k podpore všetkých žiakov a aktérov školy. ŠPT pracuje nielen s deťmi, ale aj s učiteľmi a rodičmi a ich komunitou v rámci schémy trojstupňovej pomoci, ktorá je súčasťou piatich úrovní podpory v systéme poradenstva a prevencie.
Spoluprácu s rodičmi detí so ŠVVP považujeme za kľúčovú. Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť iba vtedy, ak rodičia pri práci s dieťaťom doma nadviažu na úsilie učiteľov a špecialistov. Je dôležité, aby rodičia vnímali špecifické potreby svojho dieťaťa a zároveň akceptovali možnosti školy.
V zmysle inkluzívnej filozofie ale systém komplexnej podpory v škole zo strany tímu zahŕňa všetkých žiakov a ich zákonných zástupcov, ktorým poskytuje svoje služby rovnocenne a bez rozdielu, taktiež zamestnancov školy a spolupracujúcich členov multidisciplinárnej práce na jednotlivých úrovniach, predovšetkým s dôrazom na zastrešenie úrovne podpory celej školy, a tým spoluvytváranie podporujúcej celoškolskej kultúry.