Navigácia
Rozhlasové relácie novinárskeho krúžku
Novinársky krúžok nesedí iba nad novinami, ale pravidelne necháva o sebe počuť prostredníctvom tematických relácií v školskom rozhlase. Keďže v škole sa stále niečo deje a o významné dni v kalendári nie je núdza, majú novinárky čo robiť. S niektorými našimi príspevkami sa s Vami podelíme aj prostredníctvom tejto webovej stránky. Prajeme pekné čítanie.
Novinárky
4. október - Sviatok zvierat
Dnes je 4. októbra. Vieš, kto má meniny?
František, a čo má byť?
Dnes je aj Svetový deň ochrany zvierat.
A ako to spolu súvisí?
Počúvajte: Svätý František z Assisi bol známy tým, že bol veľký milovník zvierat. Spomenuli si na to ekológovia a ochrancovia prírody, keď sa v roku 1931 stretli v Taliansku, vo Florencii a zvolili si ho za svojho patróna. Tak sa svätý František stal patrónom zvierat a ekológov, a deň jeho menín sa stal aj sviatkom zvierat. Už chápeš?
No ale to sa zišli vo Florencii pre 92 rokmi iba pre toto?
Kdeže! Už vtedy boli totiž mnohé druhy zvierat ohrozené. Odvtedy je situácia ešte horšia. Mnohé druhy zvierat sa za tých 92 rokov úplne vytratili z povrchu našej planéty. Navždy.
No na šťastie nevyhynuli všetky!
Jáj, život bez zvierat by bol strašne smutný. Len si pomyslite, ako by bolo smutno, keby nás po príchode domov nevítak pes, keby sa k nám nepritúlila mačička, alebo nerozveselil škrečok alebo andulka… Zem by bola pustá a prázdna bez našich malých i veľkých kamarátov….
Kŕmia nás, sú pre nás spoločníkmi i pomocníkmi. Zaslúžia si, aby sme na zvieratá mysleli. Na všetky!
V tento deň sa môžeme zamyslieť nad týmto: zvieratá náš život veľmi obohacujú. Obohacujeme aj my ich život?
Ale pozor! je vela ľudí, ktorí sa o zvieratá dobre a radi starajú. Napríklad takí chovatelia! Tí sa o svoje zvieratká vedia postarať.
No jasné. Tento víkend od piatka 6. októbra bude výstava Vtáčí svet. Budem sa môcť ísť pozrieť do kultúrneho domu. Uvidíme krásnu výstavu exotických vtákov. A môžeme obdivovať, aký je náš svet pestrý.
Máš pravdu , je pestrý. Veď je jeseň a tá je pani bohatá a farbí listy do zlata.
Jeseň je tu už 12. deň, začala sa 23. septembra!
Pripomeňme si to aj my! Tento piatok príďme do školy oblečení vo farbách jesene.
A to sú aké?
No predsa hnedá, oranžová, žltá a červená. Také, ako lístie, ktoré začne čoskoro padať zo stromov. Ale kľudne sa môže pridať aj zelená….
Takže, priatelia, v piatok vo farbách jesene!!!!
A dnes – nezabudnite sa viac ako inokedy postarať o zvieratko, ktoré máte doma!
Deň úsmevov
Už si sa dnes na niekoho pekne usmial?
A prečo práve dnes?
Dnes je predsa deň úsmevu!
Prečo práve dnes? Kto to vymyslel?
Pred 60 rokmi nakreslil prvého všeobecne známeho smajlíka Harvey Ball a o 36 rokov neskôr, v roku 1999, sa začal oslavovať deň úsmevu.
A to sa ako oslavuje? Čo mám robiť?
Mám pre teba, vlastne pre nás niekoľko rád:
- Myslime pozitívne
- Majme dobrú náladu a skúsme sa usmiať na ľudí okolo seba
- Úsmev je nákazlivý, dokáže zmeniť niekomu náladu. Nič ťa nestojí a môžeš ním niekoho obdarovať.
Tak preto sa hovorí, že s úsmevom je život krajší!!!!!
Ale ja mám pre vás ešte väčšiu bombu! Viete, že najstarší smajlík na svete je z Trenčína? Podchádza zo 17. storočia. Jeho autorom bol trenčiansky notár Ján Ladislaides. Keď uzatváral kontrolu mestských účtov, asi bol spokojný, lebo k podpisu pridal aj smajlíka. Ani nevedel, že sa tak dostal do histórie.
Veru, máme veľa dôvodov na úsmev. Jeden z nich môže byť aj tento: Je piatok a víkend sa blíži.
Ďakujeme za pozornosť!
20. 10. Deň stromov
Dnes je Stredoeurópsky deň stromov
Tradícia Dňa stromov vznikla v 19. storočí na podnet novinára , pána Mortona. Tvrdil už vtedy, že pre zlepšenie klímy sú stromy nevyhnutné. Vyzval občanov, aby sa zapojili do Dňa stromov a vysadili stromčeky vo svojom okolí. Odhaduje sa, že takto vysadili viac ako jeden milión stromov.
Postupne sa myšlienka osláv Dňa stromov rozšírila do celého sveta. Ľudia si pripomínajú dôležitosť a význam stromov pre život.
Stromy vytvárajú obraz krajiny, zadržujú v nej vodu ale i pôdu, poskytujú cenný tieň, pridávajú na kráse a hodnote územia.
Bez stromov by bol náš svet pustý, vlastne by ani nebol.
Pár zaujímavostí:
- Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe. Najlesnatejšie je Fínsko a v rámci Európskej únie je Slovensko na 7. mieste. Rozloha lesov tvorí až 41 % z jeho celkovej plochy.
- každý zasadený strom je v priebehu svojho rastu schopný absorbovať až 2 tony CO2
- na výrobu 1 tony obyčajného papieru je potrebné zhruba 17 dospelých stromov
- do najväčšej výšky dorastajú sekvoje (78 m, 9 m priemer kmeňa)
- najmohutnejší strom na svete je sekvojovec mamutí s menom General Sherman, ktorý sa nachádza v Kalifornii
- najstaršie stromy na Slovensku sú lipa kráľa Mateja v Bojniciach a dub v Dubinnom (cca 850 rokov)
- Africké baobaby dokážu v sebe zadržať aj 120 000 litrov vody
- najrýchlejšie rastúce stromy sú austrálske eukalypty, ktoré za necelých 20 rokov narastú až do výšky 35 m
A na záver malá úloha pre pani učiteľky našich prvákov a druhákov: Prosíme Vás, pustite deťom pieseň Čarovný strom. A nám všetkým ostatným zaspieva Zuzka Smatanová.
Mesiac úcty k starším; Deň duševného zdravia
Mesiac úcty k starším + Deň duševného zdravia
Všetci vieme, že po lete príde jeseň. A rovnako je to aj v ľudskom živote. Po mladosti a období plnom sily príde seniorský vek a staroba.
Väčšina z nás má starú mamu alebo starého otca, mnohí dokonca prastarých rodičov. Vidíme, aké to je, keď im ubúdajú sily, ale vieme aj to, že mnohí s tými silami, ktoré majú, vedia veľmi dobre narábať. Niektorí starí rodičia chodia na turistiku, pravidelne cvičia, pracujú, čítajú knihy, zaujímajú sa o dianie vo svete a sú aktívni. Niektorí aj na sociálnych sieťach.
Iným sily rýchlo ubúdajú a pribúdajú im choroby. Staroba môže mať veľa tvárí. Jedni aj druhí si však zaslúžia, aby sme si ich vážili. Neraz nám pomohli vo veciach, ktoré by nikto neurobil, a už vôbec nie zadarmo, ale oni ich tak robia. Prečo? Pretože nás ľúbia.
Úctu si zaslúžia nielen naši starkí, ale všetci starší ľudia. Vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré nám môžu odovzdať. V živote veľa pracovali a my v tom svete, ktorý oni vytvorili, žijeme.
Mesiac október bol vyhlásený za Mesiac úcty k starším. Úcta k starším by mala byť normálnou vecou. Zaslúžia si ju nielen v októbri. Každý deň môže byť príležitosť niečím potešiť starých ľudí vo svojom okolí: pozdravom, úsmevom, pochvalou dobrého jedla, ktoré pripravili, tým, že im ponúkneme pomoc, ideme s nimi na prechádzku, venujeme im čas, nakreslíme malý obrázok, vypočujeme si ich príbehy, aj keď sa niekedy opakujú.
Porozmýšľajte, čo máte na svojich starkých radi, čo sa vám na nich páči. A povedzte im to. Urobíte im veľkú radosť.
A určite im pomôžeme aj k zachovaniu duševného zdravia. Viete, že tento týždeň bol Deň duševného zdravia? Duševné zdravie sa týka nás všetkých, starých i mladých. Všetci vieme, aké to je, keď sa necítime dobre a niečo nás bolí. A bolieť dokáže aj duša. Čo robiť, aby nebolela?
Napríklad uvedomiť si, že je normálne, keď sa občas niečo nedarí, že nemusíme byť vždy v pohode, že každý sa niekedy cíti neisto, že robiť chyby je ľudské, že občas prídu aj ťažšie dni.
Duševnému zdraviu pomáha: dobrý spánok, vedieť relaxovať, primeraná fyzická aktivita – pohyb na čerstvom vzduchu totiž veľmi prospieva, čas na pekný rozhovor a stretnutie s priateľmi, vedieť sa potešiť z malých vecí a byť všímavý k sebe i svojmu okoliu.
Napríklad tak ako sa to spieva starý muž v nasledujúcej piesni. Stále sa má na čo tešiť.
Ďakujeme za pozornosť.